Alvesta

19 687 invånare

Officiell webbplats

Alvesta är en kommun i Kronobergs län med 19 687 invånare. Kommunala avgifter för vatten, avlopp och renhållning uppgår till 15 816 kr per år inkl. moms (2025).

Kommunen har ett genomsnittligt meritvärde på 206,4 och en förskoleplacering på 86,7 %. Siffrorna visar en median förvärvsinkomst per person 16 år och äldre på 313 400 kr och 83,4 anmälda brott per 1 000 invånare. Sysselsättningsgraden i kommunen är 81,6 %.

invånare
19 687
Median 16 237
Totalt per år (inkl. moms)
15 816 kr
Median 15 785 kr
Median förvärvsinkomst (16+)
313 400 kr
Median 322 000 kr
Areal
977,8 km²

Kommunala avgifter2025

15 816 kr

per år (inkl. moms)

Plats 146 av 290, räknat från lägst värde.

Median 15 785 kr8 226 kr15 223 kr22 219 kr29 216 krAlvesta
VA (vatten och avlopp)
13 810 kr
87 %
Renhållning
2 006 kr
13 %
Totalt
15 816 kr per år (inkl. moms)

Totalen omfattar va (vatten och avlopp) och renhållning.

Kommunala avgifter, utveckling

  1. 14 151 kr
    2023
  2. 14 971 kr
    2024
  3. 15 816 kr
    2025

Källa: Egna beräkningar utifrån öppna kommunala nyckeltal (kr per kvm × 120 m²). Kontrollerad 2026-11-01.

Fastighetsskatt: Sverige har inget kommunalt fastighetsskattesystem.

Kommunalekonomi2025

Långfristiga skulder per invånare

50 564 kr

Plats 166 av 290, räknat från lägst värde.

Median 43 717 kr45 kr59 386 kr118 726 kr178 067 krAlvesta

Netto driftsresultat

-0,8 %

Plats 266 av 290, räknat från högst värde.

Median 2,9 %-6,5 %8,2 %23,0 %37,7 %Alvesta

Kolada-nyckeltal.

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Befolkning

19 687

−600 sedan 2021

20 28719 687
2021202220232024202520 28719 687

Axeln börjar inte på noll.

∅ −150 invånare/år

Källa: SCB tabell BE0101C, uppdaterad 2026-02-24. Kontrollerad 2026-11-01.

Boende 2025

Upplåtelseform

Äganderätt
5 706(61,0%)
Hyresrätt
3 140(33,6%)
Bostadsrätt
510(5,5%)
Övrigt
0(0,0%)

Bostadstyp

Småhus
6 310(67,4%)
Flerbostadshus
2 504(26,8%)
Övrigt
542(5,8%)

Källa: SCB tabell BO0104T04, uppdaterad 2026-04-17. Kontrollerad 2026-11-01.

Hushållstyper 2025

Sammanboende hushåll
4 546(51,7%)
Ensamboende
3 823(43,5%)
Övriga hushåll
423(4,8%)

Totalt 8 795 hushåll.

Källa: Kolada (N02938, N02939, N02940, N02941), källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Procentandelarna är våra egna beräkningar.

Inkomst 2024

Median förvärvsinkomst, per person 16+ (före skatt)

313 400 kr

#187 av 290 kommuner

Median sammanräknad förvärvsinkomst per person 16 år och äldre, före skatt (SCB HE0110A). Detta är inte disponibel inkomst och inte per hushåll, och är därför inte jämförbart med den norska siffran.

Källa: SCB tabell HE0110A, uppdaterad 2026-01-20. Kontrollerad 2026-11-01.

Förskola 2025

Andel inskrivna 1–5 år (i kommunen)
86,7 %
#156 av 290 kommuner
Barn i förskola (hemkommun)
918

Andelen räknar barn inskrivna i kommunens förskolor mot kommunens egna barn, medan antalet räknar kommunens barn oavsett var de är inskrivna. I pendlingskommuner beskriver de två talen därför inte samma barn, och andelen kan överstiga 100 %.

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Skolresultat 2026

Meritvärde (snitt)
206,4

Maks 340 poäng (17 ämnen)

#226 av 290 kommuner

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Utbildningsnivå 2025

Gymnasial utbildning
6 626(49,3%)
Förgymnasial utbildning
2 594(19,3%)
Eftergymnasial utbildning, lång
2 114(15,7%)
Eftergymnasial utbildning, kort
1 746(13,0%)
Uppgift saknas
352(2,6%)

Befolkning 16–74 år, efter högsta utbildningsnivå.

Källa: SCB tabell UF0506B, uppdaterad 2026-04-27. Kontrollerad 2026-11-01.

Sysselsättning 2024

Sysselsättningsgrad
81,6 %
Inpendlare
2 682
Utpendlare
4 486

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.

Skyddad natur 2025

Andel skyddad mark
2,0%
Skyddad markareal
1 920 ha

Källa: SCB (MI0603D). Omfattar nationalpark, naturreservat, naturvårdsområde och biotopskyddsområde. Exkluderar Natura 2000, som SCB endast redovisar på nationell nivå.

Källa: SCB tabell MI0603D, uppdaterad 2026-05-29. Kontrollerad 2026-11-01.

Brottslighet 2025

Anmälningar per 1 000 invånare

83,4

Anmälningar per 1 000 invånare

Egendomsbrott
15,1
Våldsbrott
8,3

Källa: Egen omräkning till brott per 1 000 invånare, utifrån BRÅ och SCB, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.

Liknande kommuner

Kommuner med liknande befolkning och inkomstnivå som Alvesta.

KommunBefolkningMedian förvärvsinkomst (16+)
Sala22 600312 900 kr
Vara16 011314 500 kr
Lindesberg23 014311 600 kr

Data från SCB och Kolada. Tal som vi har räknat fram själva, till exempel avgifter och rangordningar, är våra egna beräkningar. Källa uppdaterad 29 maj 2026. Senast kontrollerad av oss 1 november 2026.

Vanliga frågor

Vad är kommunala avgifter?
Kommunala avgifter i Alvesta är lagstadgade avgifter som kommunen tar ut för att leverera grundläggande infrastrukturtjänster: vatten, avlopp och renhållning. Avgifterna är inte skatt utan betalning för faktiska tjänster och ska i princip inte överstiga kommunens självkostnad för att leverera dem. 2025 betalar ett standardhushåll i Alvesta 15 816 kr per år.
Redovisar ni fastighetsavgift per kommun?
Nej. Skatteverket anger att den som äger ett färdigbyggt småhus betalar kommunal fastighetsavgift, som beräknas på taxeringsvärdet och aldrig kan bli högre än ett takbelopp. Vi redovisar ingen fastighetsavgift per kommun, så för Alvesta finns inget sådant värde hos oss. Källa: Skatteverket, ”Fastighetsavgift och fastighetsskatt”.
Vad visar folkmängden?
Folkmängden för Alvesta anger antalet invånare den 31 december det aktuella året, enligt Statistiska centralbyrån (SCB, tabell BE0101A ”Folkmängd”). Siffran omfattar alla folkbokförda personer i kommunen. Alvesta har 19 687 invånare.
Hur beräknas avgifterna?
Avgifterna är våra egna beräkningar. Vi utgår från kommunala nyckeltal i kronor per kvadratmeter inkl. moms för Nils Holgersson-modellens typfastighet och multiplicerar dem med 120 m². Underlaget kommer från kommunernas egna taxelistor. Summan av vatten och avlopp samt renhållning är också vår egen beräkning.
Vad ingår i de kommunala avgifterna?
I Alvesta täcker de kommunala avgifterna tre tjänster: vattenförsörjning (dricksvatten levererat till bostaden), avlopp (bortledning och rening av avloppsvatten) och renhållning (insamling och behandling av hushållsavfall). Beloppen är inkl. moms.
Varierar kommunala avgifter mycket mellan svenska kommuner?
Ja, skillnaderna är betydande. Bland Sveriges kommuner kan de samlade kommunala avgifterna variera med tiotusentals kronor per år mellan billigaste och dyraste kommunen. Skillnaderna beror bland annat på infrastrukturens ålder, geografi, kommunstorlek och politiska prioriteringar.