Lund
132 333 invånare
Officiell webbplatsLund är en kommun i Skåne län med 132 333 invånare. Kommunala avgifter för vatten, avlopp och renhållning uppgår till 11 218 kr per år inkl. moms (2025).
Kommunen har ett genomsnittligt meritvärde på 254,5 och en förskoleplacering på 91,0 %. Siffrorna visar en median förvärvsinkomst per person 16 år och äldre på 301 600 kr och 111,7 anmälda brott per 1 000 invånare. Sysselsättningsgraden i kommunen är 69,0 %.
- invånare
- 132 333
- Median 16 237
- Totalt per år (inkl. moms)
- 11 218 kr
- Median 15 785 kr
- Median förvärvsinkomst (16+)
- 301 600 kr
- Median 322 000 kr
- Areal
- 428,22 km²
Kommunala avgifter2025
11 218 kr
per år (inkl. moms)
Plats 28 av 290, räknat från lägst värde.
- VA (vatten och avlopp)
- 9 374 kr
- 84 %
- Renhållning
- 1 844 kr
- 16 %
- Totalt
- 11 218 kr per år (inkl. moms)
Totalen omfattar va (vatten och avlopp) och renhållning.
Kommunala avgifter, utveckling
- 8 510 kr2023
- 9 758 kr2024
- 11 218 kr2025
Källa: Egna beräkningar utifrån öppna kommunala nyckeltal (kr per kvm × 120 m²). Kontrollerad 2026-11-01.
Fastighetsskatt: Sverige har inget kommunalt fastighetsskattesystem.
Kommunalekonomi2025
Långfristiga skulder per invånare
62 004 kr
Plats 207 av 290, räknat från lägst värde.
Netto driftsresultat
5,7 %
Plats 53 av 290, räknat från högst värde.
Kolada-nyckeltal.
Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.
Befolkning
132 333
+4 957 sedan 2021
Axeln börjar inte på noll.
∅ +1 239 invånare/år
Källa: SCB tabell BE0101C, uppdaterad 2026-02-24. Kontrollerad 2026-11-01.
Boende 2025
Upplåtelseform
- Hyresrätt
- 32 234(46,0%)
- Bostadsrätt
- 22 552(32,2%)
- Äganderätt
- 15 360(21,9%)
- Övrigt
- 0(0,0%)
Bostadstyp
- Flerbostadshus
- 38 666(55,1%)
- Småhus
- 19 520(27,8%)
- Övrigt
- 11 960(17,1%)
Källa: SCB tabell BO0104T04, uppdaterad 2026-04-17. Kontrollerad 2026-11-01.
Hushållstyper 2025
- Ensamboende
- 35 757(53,7%)
- Sammanboende hushåll
- 26 383(39,6%)
- Övriga hushåll
- 4 483(6,7%)
Totalt 66 625 hushåll.
Källa: Kolada (N02938, N02939, N02940, N02941), källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Procentandelarna är våra egna beräkningar.
Inkomst 2024
Median förvärvsinkomst, per person 16+ (före skatt)
301 600 kr
Median sammanräknad förvärvsinkomst per person 16 år och äldre, före skatt (SCB HE0110A). Detta är inte disponibel inkomst och inte per hushåll, och är därför inte jämförbart med den norska siffran.
Källa: SCB tabell HE0110A, uppdaterad 2026-01-20. Kontrollerad 2026-11-01.
Förskola 2025
- Andel inskrivna 1–5 år (i kommunen)
- 91,0 %
- Barn i förskola (hemkommun)
- 4 805
Andelen räknar barn inskrivna i kommunens förskolor mot kommunens egna barn, medan antalet räknar kommunens barn oavsett var de är inskrivna. I pendlingskommuner beskriver de två talen därför inte samma barn, och andelen kan överstiga 100 %.
Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.
Skolresultat 2026
- Meritvärde (snitt)
- 254,5
Maks 340 poäng (17 ämnen)
Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.
Utbildningsnivå 2025
- Eftergymnasial utbildning, lång
- 44 629(45,0%)
- Gymnasial utbildning
- 21 899(22,1%)
- Eftergymnasial utbildning, kort
- 20 426(20,6%)
- Förgymnasial utbildning
- 8 945(9,0%)
- Uppgift saknas
- 3 282(3,3%)
Befolkning 16–74 år, efter högsta utbildningsnivå.
Källa: SCB tabell UF0506B, uppdaterad 2026-04-27. Kontrollerad 2026-11-01.
Sysselsättning 2024
- Sysselsättningsgrad
- 69,0 %
- Inpendlare
- 43 571
- Utpendlare
- 24 986
Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.
Skyddad natur 2025
- Andel skyddad mark
- 18,6%
- Skyddad markareal
- 7 959 ha
Källa: SCB (MI0603D). Omfattar nationalpark, naturreservat, naturvårdsområde och biotopskyddsområde. Exkluderar Natura 2000, som SCB endast redovisar på nationell nivå.
Källa: SCB tabell MI0603D, uppdaterad 2026-05-29. Kontrollerad 2026-11-01.
Brottslighet 2025
Anmälningar per 1 000 invånare
111,7
Anmälningar per 1 000 invånare
- Egendomsbrott
- 34,1
- Våldsbrott
- 7,4
Källa: Egen omräkning till brott per 1 000 invånare, utifrån BRÅ och SCB, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.
Liknande kommuner
Kommuner med liknande befolkning och inkomstnivå som Lund.
| Kommun | Befolkning | Median förvärvsinkomst (16+) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 106 789 | 308 600 kr |
| Botkyrka | 96 750 | 307 100 kr |
| Södertälje | 102 772 | 313 200 kr |
Data från SCB och Kolada. Tal som vi har räknat fram själva, till exempel avgifter och rangordningar, är våra egna beräkningar. Källa uppdaterad 29 maj 2026. Senast kontrollerad av oss 1 november 2026.
Vanliga frågor
- Vad är kommunala avgifter?
- Kommunala avgifter i Lund är lagstadgade avgifter som kommunen tar ut för att leverera grundläggande infrastrukturtjänster: vatten, avlopp och renhållning. Avgifterna är inte skatt utan betalning för faktiska tjänster och ska i princip inte överstiga kommunens självkostnad för att leverera dem. 2025 betalar ett standardhushåll i Lund 11 218 kr per år.
- Redovisar ni fastighetsavgift per kommun?
- Nej. Skatteverket anger att den som äger ett färdigbyggt småhus betalar kommunal fastighetsavgift, som beräknas på taxeringsvärdet och aldrig kan bli högre än ett takbelopp. Vi redovisar ingen fastighetsavgift per kommun, så för Lund finns inget sådant värde hos oss. Källa: Skatteverket, ”Fastighetsavgift och fastighetsskatt”.
- Vad visar folkmängden?
- Folkmängden för Lund anger antalet invånare den 31 december det aktuella året, enligt Statistiska centralbyrån (SCB, tabell BE0101A ”Folkmängd”). Siffran omfattar alla folkbokförda personer i kommunen. Lund har 132 333 invånare.
- Hur beräknas avgifterna?
- Avgifterna är våra egna beräkningar. Vi utgår från kommunala nyckeltal i kronor per kvadratmeter inkl. moms för Nils Holgersson-modellens typfastighet och multiplicerar dem med 120 m². Underlaget kommer från kommunernas egna taxelistor. Summan av vatten och avlopp samt renhållning är också vår egen beräkning.
- Vad ingår i de kommunala avgifterna?
- I Lund täcker de kommunala avgifterna tre tjänster: vattenförsörjning (dricksvatten levererat till bostaden), avlopp (bortledning och rening av avloppsvatten) och renhållning (insamling och behandling av hushållsavfall). Beloppen är inkl. moms.
- Varierar kommunala avgifter mycket mellan svenska kommuner?
- Ja, skillnaderna är betydande. Bland Sveriges kommuner kan de samlade kommunala avgifterna variera med tiotusentals kronor per år mellan billigaste och dyraste kommunen. Skillnaderna beror bland annat på infrastrukturens ålder, geografi, kommunstorlek och politiska prioriteringar.