Mönsterås

12 978 invånare

Officiell webbplats

Mönsterås är en kommun i Kalmar län med 12 978 invånare. Kommunala avgifter för vatten, avlopp och renhållning uppgår till 16 138 kr per år inkl. moms (2025).

Kommunen har ett genomsnittligt meritvärde på 213,2 och en förskoleplacering på 91,8 %. Siffrorna visar en median förvärvsinkomst per person 16 år och äldre på 319 700 kr och 80,7 anmälda brott per 1 000 invånare. Sysselsättningsgraden i kommunen är 81,9 %.

invånare
12 978
Median 16 237
Totalt per år (inkl. moms)
16 138 kr
Median 15 785 kr
Median förvärvsinkomst (16+)
319 700 kr
Median 322 000 kr
Areal
601,44 km²

Kommunala avgifter2025

16 138 kr

per år (inkl. moms)

Plats 159 av 290, räknat från lägst värde.

Median 15 785 kr8 226 kr15 223 kr22 219 kr29 216 krMönsterås
VA (vatten och avlopp)
12 654 kr
78 %
Renhållning
3 484 kr
22 %
Totalt
16 138 kr per år (inkl. moms)

Totalen omfattar va (vatten och avlopp) och renhållning.

Kommunala avgifter, utveckling

  1. 14 876 kr
    2023
  2. 15 379 kr
    2024
  3. 16 138 kr
    2025

Källa: Egna beräkningar utifrån öppna kommunala nyckeltal (kr per kvm × 120 m²). Kontrollerad 2026-11-01.

Fastighetsskatt: Sverige har inget kommunalt fastighetsskattesystem.

Kommunalekonomi2025

Långfristiga skulder per invånare

56 604 kr

Plats 195 av 290, räknat från lägst värde.

Median 43 717 kr45 kr59 386 kr118 726 kr178 067 krMönsterås

Netto driftsresultat

-0,9 %

Plats 268 av 290, räknat från högst värde.

Median 2,9 %-6,5 %8,2 %23,0 %37,7 %Mönsterås

Kolada-nyckeltal.

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Befolkning

12 978

−280 sedan 2021

13 27612 978
2021202220232024202513 25812 978

Axeln börjar inte på noll.

∅ −70 invånare/år

Källa: SCB tabell BE0101C, uppdaterad 2026-02-24. Kontrollerad 2026-11-01.

Boende 2025

Upplåtelseform

Äganderätt
4 228(63,8%)
Hyresrätt
2 142(32,3%)
Bostadsrätt
261(3,9%)
Övrigt
1(0,0%)

Bostadstyp

Småhus
4 608(69,5%)
Flerbostadshus
1 698(25,6%)
Övrigt
326(4,9%)

Källa: SCB tabell BO0104T04, uppdaterad 2026-04-17. Kontrollerad 2026-11-01.

Hushållstyper 2025

Sammanboende hushåll
3 113(48,8%)
Ensamboende
3 051(47,8%)
Övriga hushåll
219(3,4%)

Totalt 6 385 hushåll.

Källa: Kolada (N02938, N02939, N02940, N02941), källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Procentandelarna är våra egna beräkningar.

Inkomst 2024

Median förvärvsinkomst, per person 16+ (före skatt)

319 700 kr

#156 av 290 kommuner

Median sammanräknad förvärvsinkomst per person 16 år och äldre, före skatt (SCB HE0110A). Detta är inte disponibel inkomst och inte per hushåll, och är därför inte jämförbart med den norska siffran.

Källa: SCB tabell HE0110A, uppdaterad 2026-01-20. Kontrollerad 2026-11-01.

Förskola 2025

Andel inskrivna 1–5 år (i kommunen)
91,8 %
#14 av 290 kommuner
Barn i förskola (hemkommun)
568

Andelen räknar barn inskrivna i kommunens förskolor mot kommunens egna barn, medan antalet räknar kommunens barn oavsett var de är inskrivna. I pendlingskommuner beskriver de två talen därför inte samma barn, och andelen kan överstiga 100 %.

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Skolresultat 2026

Meritvärde (snitt)
213,2

Maks 340 poäng (17 ämnen)

#184 av 290 kommuner

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Utbildningsnivå 2025

Gymnasial utbildning
4 625(52,1%)
Förgymnasial utbildning
1 550(17,5%)
Eftergymnasial utbildning, lång
1 303(14,7%)
Eftergymnasial utbildning, kort
1 170(13,2%)
Uppgift saknas
223(2,5%)

Befolkning 16–74 år, efter högsta utbildningsnivå.

Källa: SCB tabell UF0506B, uppdaterad 2026-04-27. Kontrollerad 2026-11-01.

Sysselsättning 2024

Sysselsättningsgrad
81,9 %
Inpendlare
1 447
Utpendlare
2 509

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.

Skyddad natur 2025

Andel skyddad mark
3,5%
Skyddad markareal
2 104 ha

Källa: SCB (MI0603D). Omfattar nationalpark, naturreservat, naturvårdsområde och biotopskyddsområde. Exkluderar Natura 2000, som SCB endast redovisar på nationell nivå.

Källa: SCB tabell MI0603D, uppdaterad 2026-05-29. Kontrollerad 2026-11-01.

Brottslighet 2025

Anmälningar per 1 000 invånare

80,7

Anmälningar per 1 000 invånare

Egendomsbrott
16,1
Våldsbrott
7,2

Källa: Egen omräkning till brott per 1 000 invånare, utifrån BRÅ och SCB, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.

Liknande kommuner

Kommuner med liknande befolkning och inkomstnivå som Mönsterås.

KommunBefolkningMedian förvärvsinkomst (16+)
Askersund11 382320 100 kr
Kalix15 252318 700 kr
Älvkarleby9 573319 300 kr

Data från SCB och Kolada. Tal som vi har räknat fram själva, till exempel avgifter och rangordningar, är våra egna beräkningar. Källa uppdaterad 29 maj 2026. Senast kontrollerad av oss 1 november 2026.

Vanliga frågor

Vad är kommunala avgifter?
Kommunala avgifter i Mönsterås är lagstadgade avgifter som kommunen tar ut för att leverera grundläggande infrastrukturtjänster: vatten, avlopp och renhållning. Avgifterna är inte skatt utan betalning för faktiska tjänster och ska i princip inte överstiga kommunens självkostnad för att leverera dem. 2025 betalar ett standardhushåll i Mönsterås 16 138 kr per år.
Redovisar ni fastighetsavgift per kommun?
Nej. Skatteverket anger att den som äger ett färdigbyggt småhus betalar kommunal fastighetsavgift, som beräknas på taxeringsvärdet och aldrig kan bli högre än ett takbelopp. Vi redovisar ingen fastighetsavgift per kommun, så för Mönsterås finns inget sådant värde hos oss. Källa: Skatteverket, ”Fastighetsavgift och fastighetsskatt”.
Vad visar folkmängden?
Folkmängden för Mönsterås anger antalet invånare den 31 december det aktuella året, enligt Statistiska centralbyrån (SCB, tabell BE0101A ”Folkmängd”). Siffran omfattar alla folkbokförda personer i kommunen. Mönsterås har 12 978 invånare.
Hur beräknas avgifterna?
Avgifterna är våra egna beräkningar. Vi utgår från kommunala nyckeltal i kronor per kvadratmeter inkl. moms för Nils Holgersson-modellens typfastighet och multiplicerar dem med 120 m². Underlaget kommer från kommunernas egna taxelistor. Summan av vatten och avlopp samt renhållning är också vår egen beräkning.
Vad ingår i de kommunala avgifterna?
I Mönsterås täcker de kommunala avgifterna tre tjänster: vattenförsörjning (dricksvatten levererat till bostaden), avlopp (bortledning och rening av avloppsvatten) och renhållning (insamling och behandling av hushållsavfall). Beloppen är inkl. moms.
Varierar kommunala avgifter mycket mellan svenska kommuner?
Ja, skillnaderna är betydande. Bland Sveriges kommuner kan de samlade kommunala avgifterna variera med tiotusentals kronor per år mellan billigaste och dyraste kommunen. Skillnaderna beror bland annat på infrastrukturens ålder, geografi, kommunstorlek och politiska prioriteringar.