Nora
10 603 invånare
Officiell webbplatsNora är en kommun i Örebro län med 10 603 invånare. Kommunala avgifter för vatten, avlopp och renhållning uppgår till 23 634 kr per år inkl. moms (2025).
Kommunen har ett genomsnittligt meritvärde på 218,5 och en förskoleplacering på 84,0 %. Siffrorna visar en median förvärvsinkomst per person 16 år och äldre på 317 300 kr och 73,2 anmälda brott per 1 000 invånare. Sysselsättningsgraden i kommunen är 82,6 %.
- invånare
- 10 603
- Median 16 237
- Totalt per år (inkl. moms)
- 23 634 kr
- Median 15 785 kr
- Median förvärvsinkomst (16+)
- 317 300 kr
- Median 322 000 kr
- Areal
- 621,48 km²
Kommunala avgifter2025
23 634 kr
per år (inkl. moms)
Plats 282 av 290, räknat från lägst värde.
- VA (vatten och avlopp)
- 19 512 kr
- 83 %
- Renhållning
- 4 122 kr
- 17 %
- Totalt
- 23 634 kr per år (inkl. moms)
Totalen omfattar va (vatten och avlopp) och renhållning.
Kommunala avgifter, utveckling
- 15 042 kr2023
- 19 349 kr2024
- 23 634 kr2025
Källa: Egna beräkningar utifrån öppna kommunala nyckeltal (kr per kvm × 120 m²). Kontrollerad 2026-11-01.
Fastighetsskatt: Sverige har inget kommunalt fastighetsskattesystem.
Kommunalekonomi2025
Långfristiga skulder per invånare
6 693 kr
Plats 11 av 290, räknat från lägst värde.
Netto driftsresultat
1,4 %
Plats 213 av 290, räknat från högst värde.
Kolada-nyckeltal.
Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.
Befolkning
10 603
−118 sedan 2021
Axeln börjar inte på noll.
∅ −29 invånare/år
Källa: SCB tabell BE0101C, uppdaterad 2026-02-24. Kontrollerad 2026-11-01.
Boende 2025
Upplåtelseform
- Äganderätt
- 2 880(54,3%)
- Hyresrätt
- 2 052(38,7%)
- Bostadsrätt
- 373(7,0%)
- Övrigt
- 0(0,0%)
Bostadstyp
- Småhus
- 3 378(63,7%)
- Flerbostadshus
- 1 604(30,2%)
- Övrigt
- 323(6,1%)
Källa: SCB tabell BO0104T04, uppdaterad 2026-04-17. Kontrollerad 2026-11-01.
Hushållstyper 2025
- Ensamboende
- 2 540(49,2%)
- Sammanboende hushåll
- 2 459(47,6%)
- Övriga hushåll
- 165(3,2%)
Totalt 5 161 hushåll.
Källa: Kolada (N02938, N02939, N02940, N02941), källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Procentandelarna är våra egna beräkningar.
Inkomst 2024
Median förvärvsinkomst, per person 16+ (före skatt)
317 300 kr
Median sammanräknad förvärvsinkomst per person 16 år och äldre, före skatt (SCB HE0110A). Detta är inte disponibel inkomst och inte per hushåll, och är därför inte jämförbart med den norska siffran.
Källa: SCB tabell HE0110A, uppdaterad 2026-01-20. Kontrollerad 2026-11-01.
Förskola 2025
- Andel inskrivna 1–5 år (i kommunen)
- 84,0 %
- Barn i förskola (hemkommun)
- 416
Andelen räknar barn inskrivna i kommunens förskolor mot kommunens egna barn, medan antalet räknar kommunens barn oavsett var de är inskrivna. I pendlingskommuner beskriver de två talen därför inte samma barn, och andelen kan överstiga 100 %.
Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.
Skolresultat 2026
- Meritvärde (snitt)
- 218,5
Maks 340 poäng (17 ämnen)
Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.
Utbildningsnivå 2025
- Gymnasial utbildning
- 3 455(49,1%)
- Eftergymnasial utbildning, lång
- 1 401(19,9%)
- Förgymnasial utbildning
- 1 123(16,0%)
- Eftergymnasial utbildning, kort
- 923(13,1%)
- Uppgift saknas
- 131(1,9%)
Befolkning 16–74 år, efter högsta utbildningsnivå.
Källa: SCB tabell UF0506B, uppdaterad 2026-04-27. Kontrollerad 2026-11-01.
Sysselsättning 2024
- Sysselsättningsgrad
- 82,6 %
- Inpendlare
- 817
- Utpendlare
- 2 321
Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.
Skyddad natur 2025
- Andel skyddad mark
- 3,2%
- Skyddad markareal
- 1 958 ha
Källa: SCB (MI0603D). Omfattar nationalpark, naturreservat, naturvårdsområde och biotopskyddsområde. Exkluderar Natura 2000, som SCB endast redovisar på nationell nivå.
Källa: SCB tabell MI0603D, uppdaterad 2026-05-29. Kontrollerad 2026-11-01.
Brottslighet 2025
Anmälningar per 1 000 invånare
73,2
Anmälningar per 1 000 invånare
- Egendomsbrott
- 12,4
- Våldsbrott
- 8,4
Källa: Egen omräkning till brott per 1 000 invånare, utifrån BRÅ och SCB, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.
Liknande kommuner
Kommuner med liknande befolkning och inkomstnivå som Nora.
| Kommun | Befolkning | Median förvärvsinkomst (16+) |
|---|---|---|
| Åtvidaberg | 11 490 | 317 500 kr |
| Munkedal | 10 272 | 317 700 kr |
| Älvsbyn | 7 815 | 317 500 kr |
Data från SCB och Kolada. Tal som vi har räknat fram själva, till exempel avgifter och rangordningar, är våra egna beräkningar. Källa uppdaterad 29 maj 2026. Senast kontrollerad av oss 1 november 2026.
Vanliga frågor
- Vad är kommunala avgifter?
- Kommunala avgifter i Nora är lagstadgade avgifter som kommunen tar ut för att leverera grundläggande infrastrukturtjänster: vatten, avlopp och renhållning. Avgifterna är inte skatt utan betalning för faktiska tjänster och ska i princip inte överstiga kommunens självkostnad för att leverera dem. 2025 betalar ett standardhushåll i Nora 23 634 kr per år.
- Redovisar ni fastighetsavgift per kommun?
- Nej. Skatteverket anger att den som äger ett färdigbyggt småhus betalar kommunal fastighetsavgift, som beräknas på taxeringsvärdet och aldrig kan bli högre än ett takbelopp. Vi redovisar ingen fastighetsavgift per kommun, så för Nora finns inget sådant värde hos oss. Källa: Skatteverket, ”Fastighetsavgift och fastighetsskatt”.
- Vad visar folkmängden?
- Folkmängden för Nora anger antalet invånare den 31 december det aktuella året, enligt Statistiska centralbyrån (SCB, tabell BE0101A ”Folkmängd”). Siffran omfattar alla folkbokförda personer i kommunen. Nora har 10 603 invånare.
- Hur beräknas avgifterna?
- Avgifterna är våra egna beräkningar. Vi utgår från kommunala nyckeltal i kronor per kvadratmeter inkl. moms för Nils Holgersson-modellens typfastighet och multiplicerar dem med 120 m². Underlaget kommer från kommunernas egna taxelistor. Summan av vatten och avlopp samt renhållning är också vår egen beräkning.
- Vad ingår i de kommunala avgifterna?
- I Nora täcker de kommunala avgifterna tre tjänster: vattenförsörjning (dricksvatten levererat till bostaden), avlopp (bortledning och rening av avloppsvatten) och renhållning (insamling och behandling av hushållsavfall). Beloppen är inkl. moms.
- Varierar kommunala avgifter mycket mellan svenska kommuner?
- Ja, skillnaderna är betydande. Bland Sveriges kommuner kan de samlade kommunala avgifterna variera med tiotusentals kronor per år mellan billigaste och dyraste kommunen. Skillnaderna beror bland annat på infrastrukturens ålder, geografi, kommunstorlek och politiska prioriteringar.