Staffanstorp

27 482 invånare

Officiell webbplats

Staffanstorp är en kommun i Skåne län med 27 482 invånare. Kommunala avgifter för vatten, avlopp och renhållning uppgår till 8 808 kr per år inkl. moms (2025).

Kommunen har ett genomsnittligt meritvärde på 240,7 och en förskoleplacering på 90,9 %. Siffrorna visar en median förvärvsinkomst per person 16 år och äldre på 380 400 kr och 78,6 anmälda brott per 1 000 invånare. Sysselsättningsgraden i kommunen är 86,7 %.

invånare
27 482
Median 16 237
Totalt per år (inkl. moms)
8 808 kr
Median 15 785 kr
Median förvärvsinkomst (16+)
380 400 kr
Median 322 000 kr
Areal
107,19 km²

Kommunala avgifter2025

8 808 kr

per år (inkl. moms)

Plats 2 av 290, räknat från lägst värde.

Median 15 785 kr8 226 kr15 223 kr22 219 kr29 216 krStaffanstorp
VA (vatten och avlopp)
6 419 kr
73 %
Renhållning
2 389 kr
27 %
Totalt
8 808 kr per år (inkl. moms)

Totalen omfattar va (vatten och avlopp) och renhållning.

Kommunala avgifter, utveckling

  1. 8 483 kr
    2023
  2. 9 142 kr
    2024
  3. 8 808 kr
    2025

Källa: Egna beräkningar utifrån öppna kommunala nyckeltal (kr per kvm × 120 m²). Kontrollerad 2026-11-01.

Fastighetsskatt: Sverige har inget kommunalt fastighetsskattesystem.

Kommunalekonomi2025

Långfristiga skulder per invånare

48 083 kr

Plats 159 av 290, räknat från lägst värde.

Median 43 717 kr45 kr59 386 kr118 726 kr178 067 krStaffanstorp

Netto driftsresultat

3,1 %

Plats 133 av 290, räknat från högst värde.

Median 2,9 %-6,5 %8,2 %23,0 %37,7 %Staffanstorp

Kolada-nyckeltal.

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Befolkning

27 482

+1 240 sedan 2021

27 48226 242
2021202220232024202526 24227 482

Axeln börjar inte på noll.

∅ +310 invånare/år

Källa: SCB tabell BE0101C, uppdaterad 2026-02-24. Kontrollerad 2026-11-01.

Boende 2025

Upplåtelseform

Äganderätt
6 431(57,4%)
Hyresrätt
2 532(22,6%)
Bostadsrätt
2 237(20,0%)
Övrigt
0(0,0%)

Bostadstyp

Småhus
7 165(64,0%)
Flerbostadshus
3 586(32,0%)
Övrigt
449(4,0%)

Källa: SCB tabell BO0104T04, uppdaterad 2026-04-17. Kontrollerad 2026-11-01.

Hushållstyper 2025

Sammanboende hushåll
6 346(58,4%)
Ensamboende
3 987(36,7%)
Övriga hushåll
535(4,9%)

Totalt 10 866 hushåll.

Källa: Kolada (N02938, N02939, N02940, N02941), källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Procentandelarna är våra egna beräkningar.

Inkomst 2024

Median förvärvsinkomst, per person 16+ (före skatt)

380 400 kr

#28 av 290 kommuner

Median sammanräknad förvärvsinkomst per person 16 år och äldre, före skatt (SCB HE0110A). Detta är inte disponibel inkomst och inte per hushåll, och är därför inte jämförbart med den norska siffran.

Källa: SCB tabell HE0110A, uppdaterad 2026-01-20. Kontrollerad 2026-11-01.

Förskola 2025

Andel inskrivna 1–5 år (i kommunen)
90,9 %
#28 av 290 kommuner
Barn i förskola (hemkommun)
1 530

Andelen räknar barn inskrivna i kommunens förskolor mot kommunens egna barn, medan antalet räknar kommunens barn oavsett var de är inskrivna. I pendlingskommuner beskriver de två talen därför inte samma barn, och andelen kan överstiga 100 %.

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Skolresultat 2026

Meritvärde (snitt)
240,7

Maks 340 poäng (17 ämnen)

#22 av 290 kommuner

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Utbildningsnivå 2025

Gymnasial utbildning
6 843(37,5%)
Eftergymnasial utbildning, lång
5 687(31,2%)
Eftergymnasial utbildning, kort
2 879(15,8%)
Förgymnasial utbildning
2 455(13,5%)
Uppgift saknas
377(2,1%)

Befolkning 16–74 år, efter högsta utbildningsnivå.

Källa: SCB tabell UF0506B, uppdaterad 2026-04-27. Kontrollerad 2026-11-01.

Sysselsättning 2024

Sysselsättningsgrad
86,7 %
Inpendlare
4 925
Utpendlare
10 721

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.

Skyddad natur 2025

Andel skyddad mark
0,0%
Skyddad markareal
3 ha

Källa: SCB (MI0603D). Omfattar nationalpark, naturreservat, naturvårdsområde och biotopskyddsområde. Exkluderar Natura 2000, som SCB endast redovisar på nationell nivå.

Källa: SCB tabell MI0603D, uppdaterad 2026-05-29. Kontrollerad 2026-11-01.

Brottslighet 2025

Anmälningar per 1 000 invånare

78,6

Anmälningar per 1 000 invånare

Egendomsbrott
21,0
Våldsbrott
5,7

Källa: Egen omräkning till brott per 1 000 invånare, utifrån BRÅ och SCB, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.

Liknande kommuner

Kommuner med liknande befolkning och inkomstnivå som Staffanstorp.

KommunBefolkningMedian förvärvsinkomst (16+)
Stenungsund27 854379 800 kr
Svedala23 714374 700 kr
Salem17 370376 000 kr

Data från SCB och Kolada. Tal som vi har räknat fram själva, till exempel avgifter och rangordningar, är våra egna beräkningar. Källa uppdaterad 29 maj 2026. Senast kontrollerad av oss 1 november 2026.

Vanliga frågor

Vad är kommunala avgifter?
Kommunala avgifter i Staffanstorp är lagstadgade avgifter som kommunen tar ut för att leverera grundläggande infrastrukturtjänster: vatten, avlopp och renhållning. Avgifterna är inte skatt utan betalning för faktiska tjänster och ska i princip inte överstiga kommunens självkostnad för att leverera dem. 2025 betalar ett standardhushåll i Staffanstorp 8 808 kr per år.
Redovisar ni fastighetsavgift per kommun?
Nej. Skatteverket anger att den som äger ett färdigbyggt småhus betalar kommunal fastighetsavgift, som beräknas på taxeringsvärdet och aldrig kan bli högre än ett takbelopp. Vi redovisar ingen fastighetsavgift per kommun, så för Staffanstorp finns inget sådant värde hos oss. Källa: Skatteverket, ”Fastighetsavgift och fastighetsskatt”.
Vad visar folkmängden?
Folkmängden för Staffanstorp anger antalet invånare den 31 december det aktuella året, enligt Statistiska centralbyrån (SCB, tabell BE0101A ”Folkmängd”). Siffran omfattar alla folkbokförda personer i kommunen. Staffanstorp har 27 482 invånare.
Hur beräknas avgifterna?
Avgifterna är våra egna beräkningar. Vi utgår från kommunala nyckeltal i kronor per kvadratmeter inkl. moms för Nils Holgersson-modellens typfastighet och multiplicerar dem med 120 m². Underlaget kommer från kommunernas egna taxelistor. Summan av vatten och avlopp samt renhållning är också vår egen beräkning.
Vad ingår i de kommunala avgifterna?
I Staffanstorp täcker de kommunala avgifterna tre tjänster: vattenförsörjning (dricksvatten levererat till bostaden), avlopp (bortledning och rening av avloppsvatten) och renhållning (insamling och behandling av hushållsavfall). Beloppen är inkl. moms.
Varierar kommunala avgifter mycket mellan svenska kommuner?
Ja, skillnaderna är betydande. Bland Sveriges kommuner kan de samlade kommunala avgifterna variera med tiotusentals kronor per år mellan billigaste och dyraste kommunen. Skillnaderna beror bland annat på infrastrukturens ålder, geografi, kommunstorlek och politiska prioriteringar.