Vallentuna

35 361 invånare

Officiell webbplats

Vallentuna är en kommun i Stockholms län med 35 361 invånare. Kommunala avgifter för vatten, avlopp och renhållning uppgår till 20 857 kr per år inkl. moms (2025).

Kommunen har ett genomsnittligt meritvärde på 247,4 och en förskoleplacering på 87,2 %. Siffrorna visar en median förvärvsinkomst per person 16 år och äldre på 393 300 kr och 109,9 anmälda brott per 1 000 invånare. Sysselsättningsgraden i kommunen är 85,3 %.

invånare
35 361
Median 16 237
Totalt per år (inkl. moms)
20 857 kr
Median 15 785 kr
Median förvärvsinkomst (16+)
393 300 kr
Median 322 000 kr
Areal
359,63 km²

Kommunala avgifter2025

20 857 kr

per år (inkl. moms)

Plats 255 av 290, räknat från lägst värde.

Median 15 785 kr8 226 kr15 223 kr22 219 kr29 216 krVallentuna
VA (vatten och avlopp)
17 719 kr
85 %
Renhållning
3 138 kr
15 %
Totalt
20 857 kr per år (inkl. moms)

Totalen omfattar va (vatten och avlopp) och renhållning.

Kommunala avgifter, utveckling

  1. 12 769 kr
    2023
  2. 16 512 kr
    2024
  3. 20 857 kr
    2025

Källa: Egna beräkningar utifrån öppna kommunala nyckeltal (kr per kvm × 120 m²). Kontrollerad 2026-11-01.

Fastighetsskatt: Sverige har inget kommunalt fastighetsskattesystem.

Kommunalekonomi2025

Långfristiga skulder per invånare

3 626 kr

Plats 7 av 290, räknat från lägst värde.

Median 43 717 kr45 kr59 386 kr118 726 kr178 067 krVallentuna

Netto driftsresultat

9,8 %

Plats 13 av 290, räknat från högst värde.

Median 2,9 %-6,5 %8,2 %23,0 %37,7 %Vallentuna

Kolada-nyckeltal.

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Befolkning

35 361

+1 115 sedan 2021

35 36134 246
2021202220232024202534 24635 361

Axeln börjar inte på noll.

∅ +279 invånare/år

Källa: SCB tabell BE0101C, uppdaterad 2026-02-24. Kontrollerad 2026-11-01.

Boende 2025

Upplåtelseform

Äganderätt
8 267(55,2%)
Bostadsrätt
4 917(32,9%)
Hyresrätt
1 779(11,9%)
Övrigt
0(0,0%)

Bostadstyp

Småhus
9 300(62,2%)
Flerbostadshus
5 120(34,2%)
Övrigt
543(3,6%)

Källa: SCB tabell BO0104T04, uppdaterad 2026-04-17. Kontrollerad 2026-11-01.

Hushållstyper 2025

Sammanboende hushåll
7 739(53,1%)
Ensamboende
5 963(40,9%)
Övriga hushåll
882(6,0%)

Totalt 14 585 hushåll.

Källa: Kolada (N02938, N02939, N02940, N02941), källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Procentandelarna är våra egna beräkningar.

Inkomst 2024

Median förvärvsinkomst, per person 16+ (före skatt)

393 300 kr

#17 av 290 kommuner

Median sammanräknad förvärvsinkomst per person 16 år och äldre, före skatt (SCB HE0110A). Detta är inte disponibel inkomst och inte per hushåll, och är därför inte jämförbart med den norska siffran.

Källa: SCB tabell HE0110A, uppdaterad 2026-01-20. Kontrollerad 2026-11-01.

Förskola 2025

Andel inskrivna 1–5 år (i kommunen)
87,2 %
#134 av 290 kommuner
Barn i förskola (hemkommun)
1 653

Andelen räknar barn inskrivna i kommunens förskolor mot kommunens egna barn, medan antalet räknar kommunens barn oavsett var de är inskrivna. I pendlingskommuner beskriver de två talen därför inte samma barn, och andelen kan överstiga 100 %.

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Skolresultat 2026

Meritvärde (snitt)
247,4

Maks 340 poäng (17 ämnen)

#12 av 290 kommuner

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01. Rangordningen är vår egen beräkning.

Utbildningsnivå 2025

Gymnasial utbildning
10 001(40,1%)
Eftergymnasial utbildning, lång
6 855(27,5%)
Eftergymnasial utbildning, kort
4 052(16,2%)
Förgymnasial utbildning
3 320(13,3%)
Uppgift saknas
739(3,0%)

Befolkning 16–74 år, efter högsta utbildningsnivå.

Källa: SCB tabell UF0506B, uppdaterad 2026-04-27. Kontrollerad 2026-11-01.

Sysselsättning 2024

Sysselsättningsgrad
85,3 %
Inpendlare
4 912
Utpendlare
13 574

Källa: Kolada, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.

Skyddad natur 2025

Andel skyddad mark
2,2%
Skyddad markareal
787 ha

Källa: SCB (MI0603D). Omfattar nationalpark, naturreservat, naturvårdsområde och biotopskyddsområde. Exkluderar Natura 2000, som SCB endast redovisar på nationell nivå.

Källa: SCB tabell MI0603D, uppdaterad 2026-05-29. Kontrollerad 2026-11-01.

Brottslighet 2025

Anmälningar per 1 000 invånare

109,9

Anmälningar per 1 000 invånare

Egendomsbrott
15,6
Våldsbrott
6,9

Källa: Egen omräkning till brott per 1 000 invånare, utifrån BRÅ och SCB, källan anger inget publiceringsdatum. Kontrollerad 2026-11-01.

Liknande kommuner

Kommuner med liknande befolkning och inkomstnivå som Vallentuna.

KommunBefolkningMedian förvärvsinkomst (16+)
Partille41 164391 200 kr
Värmdö46 601391 100 kr
Kiruna22 402392 600 kr

Data från SCB och Kolada. Tal som vi har räknat fram själva, till exempel avgifter och rangordningar, är våra egna beräkningar. Källa uppdaterad 29 maj 2026. Senast kontrollerad av oss 1 november 2026.

Vanliga frågor

Vad är kommunala avgifter?
Kommunala avgifter i Vallentuna är lagstadgade avgifter som kommunen tar ut för att leverera grundläggande infrastrukturtjänster: vatten, avlopp och renhållning. Avgifterna är inte skatt utan betalning för faktiska tjänster och ska i princip inte överstiga kommunens självkostnad för att leverera dem. 2025 betalar ett standardhushåll i Vallentuna 20 857 kr per år.
Redovisar ni fastighetsavgift per kommun?
Nej. Skatteverket anger att den som äger ett färdigbyggt småhus betalar kommunal fastighetsavgift, som beräknas på taxeringsvärdet och aldrig kan bli högre än ett takbelopp. Vi redovisar ingen fastighetsavgift per kommun, så för Vallentuna finns inget sådant värde hos oss. Källa: Skatteverket, ”Fastighetsavgift och fastighetsskatt”.
Vad visar folkmängden?
Folkmängden för Vallentuna anger antalet invånare den 31 december det aktuella året, enligt Statistiska centralbyrån (SCB, tabell BE0101A ”Folkmängd”). Siffran omfattar alla folkbokförda personer i kommunen. Vallentuna har 35 361 invånare.
Hur beräknas avgifterna?
Avgifterna är våra egna beräkningar. Vi utgår från kommunala nyckeltal i kronor per kvadratmeter inkl. moms för Nils Holgersson-modellens typfastighet och multiplicerar dem med 120 m². Underlaget kommer från kommunernas egna taxelistor. Summan av vatten och avlopp samt renhållning är också vår egen beräkning.
Vad ingår i de kommunala avgifterna?
I Vallentuna täcker de kommunala avgifterna tre tjänster: vattenförsörjning (dricksvatten levererat till bostaden), avlopp (bortledning och rening av avloppsvatten) och renhållning (insamling och behandling av hushållsavfall). Beloppen är inkl. moms.
Varierar kommunala avgifter mycket mellan svenska kommuner?
Ja, skillnaderna är betydande. Bland Sveriges kommuner kan de samlade kommunala avgifterna variera med tiotusentals kronor per år mellan billigaste och dyraste kommunen. Skillnaderna beror bland annat på infrastrukturens ålder, geografi, kommunstorlek och politiska prioriteringar.