Enköping vs Uppsala
Direkt jämförelse av Enköping och Uppsala — kommunala avgifter, befolkning, inkomst och nyckeltal från kommunalekonomin.
Kostnader
Vatten och avlopp
Median 12 838 kr
2
1
- 1 Enköping 14 584 kr
- 2 Uppsala 10 465 krlägst
- Median, alla kommuner 12 838 kr
Renhållning
Median 2 857 kr
2
1
- 1 Enköping 2 627 kr
- 2 Uppsala 2 155 krlägst
- Median, alla kommuner 2 857 kr
Vatten, avlopp och renhållning (inkl. moms)
Median 15 785 kr
2
1
- 1 Enköping 17 211 kr
- 2 Uppsala 12 620 krlägst
- Median, alla kommuner 15 785 kr
Fastighetsavgift (bostad): inga uppgifter i den här källan.
Befolkning och inkomst
Invånare
Median 16 237
1
2
- 1 Enköping 48 804
- 2 Uppsala 249 726
- Median, alla kommuner 16 237
Median förvärvsinkomst (16+)
Median 322 000 kr
2
1
- 1 Enköping 338 000 krhögst
- 2 Uppsala 329 900 kr
- Median, alla kommuner 322 000 kr
Medianinkomst (efter skatt): inga uppgifter i den här källan.
Kommunalekonomi
Netto driftsresultat
Median 2,9 %
2
1
- 1 Enköping 3,4 %högst
- 2 Uppsala 2,7 %
- Median, alla kommuner 2,9 %
Långfristiga skulder per inv.
Median 43 717 kr
2
1
- 1 Enköping 81 963 kr
- 2 Uppsala 76 572 krlägst
- Median, alla kommuner 43 717 kr
Tjänster
Meritvärde (snitt)
Median 217,4
1
2
- 1 Enköping 219,5
- 2 Uppsala 245,5högst
- Median, alla kommuner 217,4
Förskoleplacering
Median 86,9 %
2
1
- 1 Enköping 84,6 %högst
- 2 Uppsala 83,5 %
- Median, alla kommuner 86,9 %
Trygghet
Anmälningar per 1 000 inv.
Median 97,9
2
1
- 1 Enköping 117,2
- 2 Uppsala 111,4lägst
- Median, alla kommuner 97,9
| Jämförelse | Enköping | Uppsala | Median, alla kommuner |
|---|---|---|---|
Kostnader | |||
| Vatten och avlopp | 14 584 kr | 10 465 kr lägst | 12 838 kr |
Median 12 838 kr 2 1 | |||
| Renhållning | 2 627 kr | 2 155 kr lägst | 2 857 kr |
Median 2 857 kr 2 1 | |||
| Vatten, avlopp och renhållning (inkl. moms) | 17 211 kr | 12 620 kr lägst | 15 785 kr |
Median 15 785 kr 2 1 | |||
Fastighetsavgift (bostad): inga uppgifter i den här källan. | |||
Befolkning och inkomst | |||
| Invånare | 48 804 | 249 726 | 16 237 |
Median 16 237 1 2 | |||
| Median förvärvsinkomst (16+) | 338 000 kr högst | 329 900 kr | 322 000 kr |
Median 322 000 kr 2 1 | |||
Medianinkomst (efter skatt): inga uppgifter i den här källan. | |||
Kommunalekonomi | |||
| Netto driftsresultat | 3,4 % högst | 2,7 % | 2,9 % |
Median 2,9 % 2 1 | |||
| Långfristiga skulder per inv. | 81 963 kr | 76 572 kr lägst | 43 717 kr |
Median 43 717 kr 2 1 | |||
Tjänster | |||
| Meritvärde (snitt) | 219,5 | 245,5 högst | 217,4 |
Median 217,4 1 2 | |||
| Förskoleplacering | 84,6 % högst | 83,5 % | 86,9 % |
Median 86,9 % 2 1 | |||
Trygghet | |||
| Anmälningar per 1 000 inv. | 117,2 | 111,4 lägst | 97,9 |
Median 97,9 2 1 | |||
Varje prick är en kommuns värde, från landets lägsta till högsta. Strecket är medianen för alla kommuner.
Vatten, avlopp och renhållning inkl. moms enligt Nils Holgersson-modellen, omräknat till 120 m², 2025.