Kristianstad vs Lund
Direkt jämförelse av Kristianstad och Lund — kommunala avgifter, befolkning, inkomst och nyckeltal från kommunalekonomin.
- 1 Kristianstad
- 2 Lund
Kostnader
Vatten och avlopp
Median 12 838 kr
2
1
- 1 Kristianstad 10 307 kr
- 2 Lund 9 374 krlägst
- Median, alla kommuner 12 838 kr
Renhållning
Median 2 857 kr
2
1
- 1 Kristianstad 2 544 kr
- 2 Lund 1 844 krlägst
- Median, alla kommuner 2 857 kr
Vatten, avlopp och renhållning (inkl. moms)
Median 15 785 kr
2
1
- 1 Kristianstad 12 851 kr
- 2 Lund 11 218 krlägst
- Median, alla kommuner 15 785 kr
Fastighetsavgift (bostad): inga uppgifter i den här källan.
Befolkning och inkomst
Invånare
Median 16 237
1
2
- 1 Kristianstad 85 908
- 2 Lund 132 333
- Median, alla kommuner 16 237
Median förvärvsinkomst (16+)
Median 322 000 kr
2
1
- 1 Kristianstad 315 800 krhögst
- 2 Lund 301 600 kr
- Median, alla kommuner 322 000 kr
Medianinkomst (efter skatt): inga uppgifter i den här källan.
Kommunalekonomi
Netto driftsresultat
Median 2,9 %
1
2
- 1 Kristianstad 4,2 %
- 2 Lund 5,7 %högst
- Median, alla kommuner 2,9 %
Långfristiga skulder per inv.
Median 43 717 kr
2
1
- 1 Kristianstad 65 561 kr
- 2 Lund 62 004 krlägst
- Median, alla kommuner 43 717 kr
Tjänster
Meritvärde (snitt)
Median 217,4
1
2
- 1 Kristianstad 220,4
- 2 Lund 254,5högst
- Median, alla kommuner 217,4
Förskoleplacering
Median 86,9 %
1
2
- 1 Kristianstad 89,4 %
- 2 Lund 91,0 %högst
- Median, alla kommuner 86,9 %
Trygghet
Anmälningar per 1 000 inv.
Median 97,9
2
1
- 1 Kristianstad 113,6
- 2 Lund 111,7lägst
- Median, alla kommuner 97,9
| Jämförelse | Kristianstad | Lund | Median, alla kommuner |
|---|---|---|---|
Kostnader | |||
| Vatten och avlopp | 10 307 kr | 9 374 kr lägst | 12 838 kr |
Median 12 838 kr 2 1 | |||
| Renhållning | 2 544 kr | 1 844 kr lägst | 2 857 kr |
Median 2 857 kr 2 1 | |||
| Vatten, avlopp och renhållning (inkl. moms) | 12 851 kr | 11 218 kr lägst | 15 785 kr |
Median 15 785 kr 2 1 | |||
Fastighetsavgift (bostad): inga uppgifter i den här källan. | |||
Befolkning och inkomst | |||
| Invånare | 85 908 | 132 333 | 16 237 |
Median 16 237 1 2 | |||
| Median förvärvsinkomst (16+) | 315 800 kr högst | 301 600 kr | 322 000 kr |
Median 322 000 kr 2 1 | |||
Medianinkomst (efter skatt): inga uppgifter i den här källan. | |||
Kommunalekonomi | |||
| Netto driftsresultat | 4,2 % | 5,7 % högst | 2,9 % |
Median 2,9 % 1 2 | |||
| Långfristiga skulder per inv. | 65 561 kr | 62 004 kr lägst | 43 717 kr |
Median 43 717 kr 2 1 | |||
Tjänster | |||
| Meritvärde (snitt) | 220,4 | 254,5 högst | 217,4 |
Median 217,4 1 2 | |||
| Förskoleplacering | 89,4 % | 91,0 % högst | 86,9 % |
Median 86,9 % 1 2 | |||
Trygghet | |||
| Anmälningar per 1 000 inv. | 113,6 | 111,7 lägst | 97,9 |
Median 97,9 2 1 | |||
Varje prick är en kommuns värde, från landets lägsta till högsta. Strecket är medianen för alla kommuner.
Vatten, avlopp och renhållning inkl. moms enligt Nils Holgersson-modellen, omräknat till 120 m², 2025.